Ученички парламент наше школе на изложби „Модели најлепших српских манастира“

У очаравајућој атмосфери „Дворане под сводовима“ и у отвореном простору Конака кнегиње Љубице, по први пут се представљају хиперреалистични модели најблиставијих достигнућа српске сакралне архитектуре.

Посетиоци могу да уживају како у умањеним репликама близу тридесет историјски и културно највреднијих манастирских здања Србије (размере 1:75 или у импозантној величини 1:18), тако и у најупечатљивијим детаљима манастирске фасадне пластике, као и у оригиналним рељефним приказима светски славних српских фресака и у још невиђеним скулптурама великана српске средњевековне историја и духовности.

Ексклузивно се приказује и верна реконструкција изгледа Цркве Светих Архангела у Призрену, задужбине цара Душана – темељно разорене почетком 17. века – а која, по речима архитекте Пеђе Ристића, представља „највеће архитектонско дело које је српски човек направио.“ Такође су изложени и делови будућег комплетног модела величанствене париске катедрале Нотр Дам.

Сви експонати су дело београдској студија ЦЕНЕТ – Центар за неговање традиције. Осим што су уживали у сјајној изложби, представници наших ученика у ученичком парламенту има ли су и воени обилазак Конака кнегиње Љубице и сазнали све о овом објекту који је под заштитом државе. Конак кнегиње Љубице је једна од малог броја сачуваних зграда из времена прве владавине кнеза Милоша Обреновића. Конак кнегиње Љубице је саграђен 1830. године, по плановима и под руковођењем Хаџи Николе Живковића, званичног кнежевог градитеља. Замишљен је да буде репрезентативни двор српске владајуће династије Обреновић. Међутим, због близине Турака кнез Милош је мало боравио у њему. Своју примарну намену Конак је остварио током прве владавине кнеза Михаила (1839–1842), када је служио као његова резиденција. Након тога обишли су и Саборну цркву.