Обавештавају се ученици школе да друго полугодиште почиње 20.1.2025. по следећем распореду: први и трећи разред имају наставу у првој смени, а други и четврти у другој.
Како је непланирано овај дан био ненаставни одлуком Министарства посвете да зимси распуст за ученике свих школа у Србији почне 24.12.2024. године, овај дан смо искористили да унапредимо етос у нашем колективу кроз. Доста компанија и организација практикује да оживи дух детињства, некадашњег извора радовања, ишчекивања, даривања. Игрица коју радо практикују је „Тајни Деда Мраз“ . У игрици учествују или сви, или само они који желе, а из „шешира“ свако извуче цедуљицу са именом колеге, коме ће заправо бити „Тајни Деда Мраз“ и даривати га и обрадовати неким поклоном. Тако добијамо неку новину у пословној свакодневници - одједном, запослени поред основних задатака за крај године, добијају и један нови, „тајни задатак“, потпуно другачији од свега што на послу раде, а то је осмислити ситницу, изненађење за испод јелке, за неког…
Као и петходних година, и овога пута је Ученички парламент наше школе организовао хуманитарну акцију за децу Свратишта. Потребна је била топла зимска гардероба и обућа, средства за одржавање хигијене и слаткиши. Акција прикупљања трајала је у току децембра месеца, а осим ученика укључили су се и запослени. Значајну помоћ за децу која је прикупена, уз искене новогодишње жеље у име ученика и свих запослених, Свратишту су предали Тања Поњавић, Мирјана Лажетић, Ненад Радовановић и Драган Шарановић.
Крај календарске 2024. године донео нам је велику радост! Ученик наше школе Игор Бошњаковић је један од одабраних за учешће у програму Истраживачке станице Петница за 2025. Међу многим гимназијалцима Игор ће имати прилику да се бави истраживачким радом из области историје, предмета који га највише интересује. Подршку у процесу конкурисања и писма препоруке писале су одељењски старешина Тања Милановић, педагошкиња Тања Поњавић, наставница исотрије Дејана Николић и наставница српског језика и књижевности Бранка Вуковић. Желимо Игору срећу у раду и успех у истраживању које ће, верујемо, применити и у школи након боравка у Петници. Надамо се да ће његов успех мотивисати и друге ученике да се опробају и искористе могућности за унапређење својих знања и компетенција.
Психолог Антоније Јосифовић одржао је радионицу за све заинтересоване наставнике на тему сагоревања код наставника на послу, техникама за препознавање и реаговање. Осим што је упознао присутне са тим које је суштинско значење речи BURNOUT и синдром сагоревања на послу, кроз дискусију су сви заједнички дошли до закључка у којим периодима године су приметили да долази до сагоревања, из којих разлога, и шта је то што утиче у највећој мери на то да се осећају пренапето, преоптерећено и истрошено на послу. Присутни наставници учествовали су и у приказу сопствене реке стреса која је послужила за пажљивију анализу ситуације у колективу, али и индивидуалном сагледавању нивоа стреса и дискусији о начинима превазилажења ових стања. У радионици је учествовало око двадесет наставника, педагошкиња, координаторке наставе и директорка школе.
Дан блок наставе ученици 4/1 одељења, смер роботичар, провели су на Политехничкој академији. Упознали су се са тим да студенти могу стећи образовање на савременим студијским програмима основних, специјалистичких и мастер студија по класичном и дуалном моделу студија. На основним стидијама могу да бирају међу двадесетак различитих програма. Професори ове школе приказали су нашим ученицима прострије и лабораторије у којима се настава одвија, као и модерна наставна средства којима су опремљени. У посету су их водили наставници Мирјана Пртина и Ненад Радовановић.
Конференција у организацији Института за педагошка истраживања и и Института за психологију Филозофског факултета у Београду одржана је у просторијама Народног музеја. Тема је била постављање неопходних корака ка изградњи будућности образовања. Истакнута је важност сарадње свих актера у образовном сектору. Главни циљ је да се подстакне дијалог и размена идеја како би се идентификовали изазови, пронашла решења и створила одржива сарадња за унапређење образовања. Организоване су и радионице намењене наставницима и школским практичарима. Један од пленарних предавача био је и др Александар Бауцал са којим кроз пројекат PeerSolvers наша установа сарађује. Активно учешће на овој конференцији имале су наше колегинице Тања Поњавић, Тања Милановић, Мирјана Лажетић и Снежана Зрнић.
Од 13. до 15. децембра у Сава центру одржани су Вукобратовићеви дани роботике. На манифестацији чија је примарна мисија да инспирише младе организован је низ бесплатних радионица, панел дискусија, такмичења и педавања за све учеснике и посетиоце. Седамдесетих година двадесетог века професор Вукобратовић поставио је Србију на мапу светске роботике, посебно у области хуманоидних робота. Настављајући његов рад, инжењери и проналазачи настављају његов рад дајући иновативна решења. Организатор је Дечији иновациони фонд уз академску подршку Електортехничог факултета Универзитета у Београду. Вукобратовићеве дане роботике и ове године посетили су ученици наше школе, углавном из одељења образовног профила роботичар, у пратњи наставника Мирјане Пртине и Ненада Радовановића.
Фестивал науке је највећи догађај промоције науке у региону. Посетиоцима жели да пружи инспиративан, нов и свеж поглед на различите научне области, да пробуди интересовање и да широј публици укаже на важност науке и технологије у свакодневном животу. По седамнаести пут одржан је од 12. до 14. децембра 2024. на Београдском сајму, у халама 3 и 3а, на више од 8.000 квадрата. Овогодишње издање манифестације има централну тему „Еволуција идеја” – концепт који осветљава науку као дисциплину која се константно развија. Нове научне области се стално рађају док друге одумиру, а научне теорије се развијају и мењају. На 17. издању Фестивала науке било је речи о томе како долази до ових промена, шта нам то говори о променљивој природи науке и шта то значи за све нас. Зона интерактивних поставки – „Наука без…